I love basil pesto! So when I saw President’s Choice Basil Pesto Sauce in a 270 mL jar for only $2.99 next to Classico’s Basil Pesto Sauce which is only 218 mL for $4.19, I just had to do a taste test.
There will never be anything as good as homemade basil pesto:
I make it when I come across some fresh basil on sale. I even grow my own basil but let’s be honest, I need my own field of this herb to make it as often I want to eat it. Jarred sauces will never be as vibrant green and luscious as homemade because they will oxidize over time. Still…
Linguini and homemade chicken bites with basil pesto sauce
… even Classico’s Basil Pesto Sauce is much more vibrant than President’s Choice Basil Pesto Sauce. Another thing I really love about Classico is their ingredient list always seems to be much more natural than other companies’ ingredients lists. When I look at the PC Basil Pesto’s list of ingredients I am unsure of what is really in there.
Still, this sauce is flavourful. It is very strong and not for the sensitive palette but perfect for me. It is over-seasoned though, a little too salty which is a shame. I will probably keep this on hand for a quick pasta lunch for myself but not something I would make for a regular dinner for my husband and I.
Considering the price, the quantity and quality of this product, I give this product three out of five wooden spoons.
You are so right Nothing beat home made pasta. Do you know that I freeze my pesto by tablespoons and when I need some I have some?
Love the fact that you did the product review; that you make a fun post.
I’ve actually tried both the Classico and the PC pestos, and they were not bad at all. Go figure though, the last jar I tried that was an import from Italy was bitter to the bone, yuck! Since I don’t make my own pesto, I generally find the ones in the refrigerated section (usually near the fresh pastas) to be the best buy, most authentic in flavour. But whatever you do, don’t look at the nutritional labels, a lot of them will shock you when you see the grams of fat per serving…OUCH!
The only superstore we have is the other end of town from here. The few times I have bought pesto it’s been in tube form. The only reason is in fact the price. Nearly $4 cheaper then the jar.
I have not been adventurous enough to try making my own pesto yet.
yea cashews, sunflower oils, potato flakes and garlic powder. each of these make up for a more bitter taste and too much ingredents that are not needed